Novinky‎ > ‎

Oddíl na dálku 2

přidáno: 28. 3. 2020 12:24, autor: Michal Rod   [ aktualizováno 28. 3. 2020 13:31 ]
Dobrý den/Ahoj,

Dorazily nám některé vaše odpovědi na výzvy z minulého týdne. Šifry vyluštilo hodně z vás - úspěšným gratulujeme! Zdá se, že výzva s fotkami použití skautského šátku byla těžší, došlo nám jen několik odpovědí - najdete je ve fotogalerii. Jestli máte ještě další nápady, můžete ve výzvě pokračovat a fotky posílat. Budeme je průběžně vyvěšovat ve fotogalerii pro potěšení všem ostatním.

Rodiče, prosíme, přepošlete toto zadání vašim dětem na jejich e-maily či jiná zařízení, která používají, nebo jim ho ukažte/vytiskněte. Zkrátka, pomozte nám dostat zadání výzev k dětem. Včetně těch nejstarších. Zatím vše posíláme skrze vás rodiče.

VÝZVY

Tentokrát jsme připravili pro malé i velké členy oddílu trochu odlišné výzvy. Pokud byste se chtěli pustit do všech - samozřejmě můžete. Těšíme se na vaše tvoření!

Konícká morseovka - pro vlčata a světlušky

Výzva pro vlčata a světlušky na tento týden je následující: jak možná víte pro Morseovu abecedu existují pomocná slova, která vám pomáhají poznat, kde je tečka a kde je čárka (např. pro P jsou to Papírníci tedy .--.). Vyberte si nějaká pomocná slova z Morseovy abecedy a nakreslete je nebo nafoťte a pošlete nám je emailem. Vaše výtvory opět vystavíme. Třeba se nám podaří dát dohromady celou morseovku v obrazech.

Jídelní umění - pro skauty a skautky

Výzva pro starší členy oddílu - skauty a skautky se týká experimentování v kuchyni. Teď když jsme všichni častěji doma máme možnost vyzkoušet své kuchařské dovednosti. Teď už nás nenakrmí školní jídelna. Zkuste si být jednou šéfkuchařem či šéfkuchařkou. Můžete nakrmit nejen sebe, ale i další členy domácnosti nějakou kulinářskou specialitou!

Výzva má několik podob. Zvol si, jaká by tě bavila nejvíc a je pro Tebe tou pravou výzvou:
  1. Nevaříš často? => vyber si jakékoliv jídlo, které jsi ještě nikdy nevařil/a, zjisti si k němu recept, sežeň suroviny a jídlo uvař. Ideálně uvař tolik porcí, kolik je vás doma, abys mohl ostatní pohostit. Nezapomeň na pěkné prostírání ;) Svoje dílo zdokumentuj a pošli zpět. Můžeš připojit i recept. Dobrou chuť.
  2. Vařit umíš a chceš výzvu? => Uvař/ upeč/ vytvoř nějaký pokrm ve tvaru typického oddílového znaku: např.: oddílového znaku “K”, skautské lilie, táborového teepee, mořského koníka (Koníci!) nebo znaku tvé družiny. S výsledkem se nezapomeň ozvat zpět, přehlídka bude jistě velkolepá :)
Nejsi vůbec vařící typ? => Nevadí! Mrkni na druhou výzvu “Poezie” pro starší!

Poezie pro zlepšení nálady - pro skauty a skautky

Vymysli báseň nebo píseň, která komentuje aktuální dění v naší zemi. Své dílo napiš nebo nahraj a pošli zpět. Když nemůžeme chodit za kulturou pošleme si jí navzájem. Jestli chceš můžeš se dát online dohromady s dalším skautem či skautkou a vytvořte dílo společně.

ŠIFRY

Po prázdninách pojedeme opět na Sraz oddílů, jeho organizátoři nám již nyní posílají šifry, které by nás měly připravit na to, co nás čeká. Pomůžete nám s luštěním prvních dvou?
Šifra č. 1 – vlčata a světlušky
Název šifry: PRVNÍ
Klára neumí informatiku, historii, angličtinu ani fyziku i latinskou mluvnici.
Šifra č. 2 – skauti a skautky
Název šifry: RSP
121 322 111 111 232 321 221 213 111 222 111 311 111 121 111
Svoje řešení i s naznačením postupu jak jste na šifru přišli nám můžete pro kontrolu zaslat zpět.

TIPY NA AKTIVITY

  • (samostatná/společná aktivita) Jarní výroba: Posbírejte doma barevné papíry, časopisy a vyrobte si vázu z papírových květin - potřebujete jen papíry, lepidlo a špejle či klacíky místo stonků - inspirace na výrobu zde. Můžete nechat děti tvořit samostatně a pak si nechat jednotlivé květiny předvést jako na výstavě.
  • (společná) Geocachingová procházka v přírodě: Ve městě to spíše nedoporučujeme, ale procházku v přírodě (třeba v lese) s dětmi určitě oceníte. Pokud si ji chcete okořenit dobrodružstvím, doporučujeme geocaching. Během procházky můžete “lovit” ukryté bedničky, které tam pro vás autoři geocachingu připravili. Geocaching vyžaduje drobnou počáteční přípravu a telefon nebo tablet s GPS připojením. Jak začít s geocachingem popisuje např. server GeoWiki. Doporučujeme si také pročíst zejména základní pravidla a etiketu.
  • (společná/samostatná) Slovní hra: Kolik věcí u vás doma začíná na určité písmeno? Zadejte dětem písmeno, nebo třeba vylosujte z hrnce a zadejte jim, aby našli/napsali, co nejvíce věcí, které najdou v domácnosti. Tak u kterého se děti potrápí nejvíc?A pokud se tohle omrzí, můžete si s věcmi doma zahrát slovní fotbal.

Zdravíme všechny Koníky i jejich rodiče a přejeme pevné zdraví a trpělivost!

S pozdravem,

Vaši vedoucí
Comments